Zvažujete-li bankovní či nebankovní půjčku, vyplatí se rozmyslet si, pro jakou splatnost se chcete rozhodnout. To je jeden z mála parametrů, na které máme vliv, a je to faktor, který může výrazně změnit výši našeho závazku. Co pro nás bude přínosnější? Krátká, nebo dlouhá doba půjčky?
Co je vlastně výpůjční lhůta?
Výpůjční lhůta je přesný čas splácení splátek jistiny a úroků, ve kterém musí dlužník plně splatit svůj závazek. V závislosti na typu půjčky může trvat několik měsíců až několik desítek let. V případě hotovostního úvěru to mohou být např. 3 měsíce a v případě hypotečních úvěrů je maximální doporučená výpůjční lhůta 35 let. Znamená to, že banky de facto neposkytují úvěry na delší dobu (40–50 let), jako tomu bylo před deseti lety. Věk dlužníka navíc ovlivňuje i výpůjční lhůtu – u půjček na 35 let nám obecně nemůže být více než 35–45 let.
Co ovlivňuje výpůjční lhůta?
Doba splácení půjčky má velký vliv na celkovou cenu půjčky. Čím delší je doba splácení, tím nižší jsou měsíční splátky, ale automaticky se zvýší náklady na úvěr. Stejně tak při kratší době splácení úvěru budeme platit vyšší měsíční splátky, ale samotný úvěr bude levnější.
Jakou dobu půjčky zvolit?
Pokud využijeme hotovostní půjčku, jinak známou například jako půjčka bez registru, měli bychom v první řadě odhadnout, jaká částka naši finanční likviditu neovlivní nepříznivě. Teprve poté bychom měli požádat úvěrovou společnost o finanční prostředky. Schválená částka bude záviset na naší bonitě. V případě, že je udělená částka vyšší než částka, o kterou jsme žádali, snažte se ji nevyužít.
Pamatujte, že každá půjčka musí být splacena a čím vyšší částka, tím vyšší měsíční splátky. I když si splátku své nebankovní půjčky rozložíme, abychom platili nižší splátky, celková cena půjčky se zvýší. Je třeba také pamatovat na to, že pokud již máte jeden finanční závazek, bude pro nás mnohem obtížnější využít další úvěr, protože každý závazek výrazně snižuje vaši bonitu.
Jaká bude rozumná volba výpůjční doby při čerpání půjčky?
Je lepší splatit jeden závazek v kratší době a znovu případně využít nabídky banky či nebankovní instituce, než si vzít vyšší částku úvěru a splácet ji několik let bez možnosti využití dalšího finančního produktu. Proto se vyplatí využít pouze nezbytnou výši schválené půjčky či úvěru. Vaše finanční situace se může nejen zlepšit, ale i zhoršit, proto je lepší se nezatěžovat dalšími náklady, které souvisí se splácením splátek.
Pokud nemáte velké finanční možnosti, jak dobu splácení nebankovní půjčky co nejvíce zkrátit, pak počítejte s co nejkratší dobou, aby pro vás splátka půjčky nebyla příliš velkou zátěží. Dobu splácení úvěru lze samozřejmě v průběhu trvání smlouvy prodloužit či zkrátit, ale často to na vaší straně může znamenat dodatečné náklady. V případě hypotečních úvěrů uzavřených na 35 let takovou možnost mít nebudete.